
HDEVA-2510-25.4MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 25 Shore A Durometer (+4A/-0A). Color Black. Minimum useable size 50″x50″x25.4mm (after all trimming and skinning).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 50"x50" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 1″ |
| Thickness: | 25.4mm |
| Weight: | 91.9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 25mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 41.685kg |



