
P4021S0.50 – 27″x40″-PSA
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4021S0.50 – XLPE Foam – Crosslinked-PSA and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Size: Minimum Useable .50″x27″x40″. Density 4# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Blue.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 50"x40" |
| Color: | Blue |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 4″ |
| Weight: | 42.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 102mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 19.368kg |



