
HDEVA-3580-19MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 35 Shore A Durometer (+/-5A). Color – White. Trimmed Size 88″x44″x19mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 88"x44" |
| Color: | White |
| Hardness: | 035 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 44″ |
| Width: | 44″ |
| Height: | 0.71″ |
| Thickness: | 19mm |
| Weight: | 27.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1118mm |
| Pack height: | 18mm |
| Pack Length: | 1118mm |
| Pack Weight: | 12.61kg |



