
HDEVA-2580-38MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+4A/-0A). Color White. Minimum useable size 21″x42″x38mm (after all trimming and skinning).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 21"x42" |
| Color: | White |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 1.5″ |
| Thickness: | 38mm |
| Weight: | 137.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 38mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 62.505kg |



