
HDEVA-5580-12.7MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 55 Shore A Durometer (+/-5A). Color – White. Useable Size 74″x37″x12.7mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 74"x37" |
| Color: | White |
| Hardness: | 0 55 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 74″ |
| Height: | 0.5″ |
| Thickness: | 12.7mm |
| Weight: | 43.6 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1880mm |
| Pack height: | 13mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 19.777kg |



