
HDEVA-5510-6.35mmx3.5″x3.5″
Solucell XLEVA Blocker
Solu-Cell HD EVA Blocker. 55A Black EVA Custom Blockers – 6.35MMx3.5″x3.5″ Per Piece. Tolerances: +/-5A on hardness.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 3.5"x3.5" |
| Color: | Black |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 37″ |
| Height: | 0.25″ |
| Weight: | 10.9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 940mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 4.944kg |



