
HDEVA-5510-4.76MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 55 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Black. Useable Size 37″x37″x4.76mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 37"x37" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 55 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 37″ |
| Height: | 0.19″ |
| Thickness: | 4.76mm |
| Weight: | 8.3 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 940mm |
| Pack height: | 5mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 3.765kg |



