
HDEVA-4521-9.5MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Royal Blue. Trimmed Size 70″x42″x9.5mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 70"x42" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 0.37″ |
| Thickness: | 9.5mm |
| Weight: | 34 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 9mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 15.422kg |



