
HDEVA-4521-12.7MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Royal Blue. Trimmed Size 84″x42″x12.7mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 84"x42" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 0.5″ |
| Thickness: | 12.7mm |
| Weight: | 45.9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 13mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 20.82kg |



