
HDEVA-35BLWHSW-4.76MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 35 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Blue/White Swirl. Trimmed Size 70″x44″x4.76mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 70"x44" |
| Color: | White/Blue |
| Hardness: | 0 35 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 44″ |
| Width: | 88″ |
| Height: | 0.19″ |
| Thickness: | 4.76mm |
| Weight: | 14.9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2235mm |
| Pack height: | 5mm |
| Pack Length: | 1118mm |
| Pack Weight: | 6.759kg |



