
HDEVA-2521-6.35MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 25 Shore A Durometer (+/-5A). Color -Royal Blue. Trimmed Size 50″x50″x6.35mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 50"x50" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 50″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 6.35mm |
| Weight: | 9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1270mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 4.082kg |



