
HDEVA-1520-9.5MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD High Rebound EVA Sheet. 15 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Blue. Trimmed Size 36″x40″x9.5mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 36"x40" |
| Color: | Blue |
| Hardness: | 0 15 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 36″ |
| Height: | 0.37″ |
| Thickness: | 9.5mm |
| Weight: | 4.6 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 914mm |
| Pack height: | 9mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | 2.087kg |



