
HDEVA-1520-12.7MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD High Rebound EVA Sheet. 15 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Blue. Trimmed Size 40″x72″x12.7mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 40"x72" |
| Color: | Blue |
| Hardness: | 0 15 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 72″ |
| Height: | 0.5″ |
| Thickness: | 12.7mm |
| Weight: | 12.5 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1829mm |
| Pack height: | 13mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | 5.67kg |



