
HDEVA-1510-1.6MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell High Rebound HD EVA Sheet. 15 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Black. Trimmed Size 36″x40″x1.6mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 36"x40" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 15 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 36″ |
| Height: | 0.06″ |
| Thickness: | 1.6mm |
| Weight: | .8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 914mm |
| Pack height: | 2mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | .363kg |



