
P2093W4
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2093W4 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Size: Minimum Useable 4″x60″x96″. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Charcoal.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 60"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 60″ |
| Height: | 4″ |
| Weight: | 26.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1524mm |
| Pack height: | 102mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 12.111kg |



