
P2093DOUBLERAIL63.5x127x1016mm
Solu-Cell P2093DOUBLERAIL 63.5mmx127mmx1016mm – Co-Polymer Cross Linked Foam – Crosslinked and closed cell. Part skinned. Size: 63.5mmx127mmx1016mm. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Charcoal. Price to include packaging with parts vertically packaged.
Solu-Cell P2093DOUBLERAIL 63.5mmx127mmx1016mm – Co-Polymer Cross Linked Foam – Crosslinked and closed cell. Part skinned. Size: 63.5mmx127mmx1016mm. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Charcoal. Price to include packaging with parts vertically packaged.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Color: | Charcoal |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 2.5″ |
| Height: | 5″ |
| Thickness: | 63.5mm |
| Weight: | .6 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 64mm |
| Pack height: | 127mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | .272kg |



